Nowoczesne technologie -całym światem

Przychodzę dzisiaj z tematem nowoczesnych technologi, które niewątpliwie są ważne w dzisiejszych czasach. Ważne? Bo bez nich chyba nikt już nie funkcjonuje. Chyba, że dziecko tuż po urodzeniu, chociaż i w tym przypadku korzysta się z dźwięków suszarki pochodzącej z YouTube.

Jak ważne są telefony, komputery i tablety? Na ile potrafimy bez nich funkcjonować? Jakie korzyści płyną z posiadania tych sprzętów?

Fakt, że po to mamy dostęp do nowoczesnych technologi, aby z nich korzystać. Jednak dość częste użytkowanie nie jest dobrym kierunkiem. Czy nie macie wrażenie, że wychowujemy społeczeństwo Psiego Patrolu, Elzy, relacji z każdego miejsca i o każdej porze…..? Do czego prowadzi taki świat? Czym się kieruje? Jakie wartości są w nim ważne? Na pewno nie bycie ze sobą? Albo przebywanie, a później pustka. Pustka, bo nasze człowieczeństwo jest w tym momencie w Smartfonie. To smutne lecz prawdziwe… Dziś wiedza o otaczającym świecie, o sobie samym, o bliskich, wiedza książkowa, zwyczajne zainteresowania nie mają miejsca. Naprawdę coraz bardziej się zmuszamy do czegokolwiek, proste czynności sprawiają nam wiele wysiłku. To co kiedyś wspaniałe, a zarazem zwyczajne teraz po prostu nie istnieje np. dzieci bawiące się beztrosko na podwórku pół dnia. Teraz większość z nich ten czas spędza przed TV. Pytanie dlaczego? Czy nie uważacie, że dużą zasługą jest nasza wygodą? Nasza mam tu na myśli nas dorosłych. Przecież łatwiej jest dziecku włączyć bajkę i mieć czas na swoje sprawy.. Tylko czy to przyniesie owoce? Wiedzę na temat bajek i animowanego świata tak, ale co więcej? Nic…. Jak chcemy takie społeczeństwo przygotować do samodzielnego dorosłego życia? I ktoś tu pewnie pomyśli przecież ma czas, jeszcze się nauczy. Jasne, ale czemu tej wiedzy nie dawkować? Dlaczego teraz pięcioletnie dzieci traktujemy jak małe bobaski, które wozimy w wózkach, bo przecież ciężko się chodzi, nóżki bolą… Czemu karmimy nasze pociechy, jak już dawno powinny jeść same, dlaczego je ubieramy? Dlaczego pozbawiamy nasze dzieci umiejętności czynności samoobsługowych? Kochając staramy się dać swoim pociechom wszystko to co chcą żeby były szczęśliwe, żeby zobaczyć uśmiech na ich twarzy. Robimy też wszystko żeby nie płakały, nie były smutne. Nie odmawiamy im, zgadzamy się na wszystko. Nie znamy słowa konsekwencja…. Nie zastanawialiście się, że ograniczając telefon, telewizor, stawiając granice swoim dzieciom sprawimy, że będą one szczęśliwsze? Dostarczając ruch na wspólnych spacerach, wycieczkach rowerowych, wypadach do zoo, parku rozrywki, albo po prostu wspólnym spędzaniu czasu czytając książki bądź rysując…. Dajmy swoim dzieciom siebie, a nie kolorowe naładowane pudełko, które maskuje dzieciom- przyszłym dorosłym rzeczywistość. Poobserwujcie swoje szkraby, spędzając z nimi czas zauważycie jak wiele potrafią, dowiecie się co lubią, może nie tylko kolorowe postacie z bajek, ale układanie puzzli, wycinanie czy rysowanie palcami. Pokażmy małemu człowiekowi inny świat, taki jaki my znaliśmy- taki beztroski… dajmy dzieciom być szczęśliwymi, pełnymi wyobraźni istotami.

W tym wpisie nie mam na myśli rodziców, którzy raz na jakiś czas włączą dziecku bajkę, bo kiedyś też były wieczorynki:) Jakie sama miło wspominam….:)

Miłego wspólnego dnia!