Trudny temat -żłobek

Dziś postanowiłam poruszyć temat żłobka.

Decyzja rodziców o posłaniu dziecka do żłobka wywołuje dość duże negacje ze strony społeczeństwa. Matki, które zdecydowały się na żłobek jako formę opieki dla swojego malucha bardzo często spotykają się z wielką krytyką. Dlaczego żłobek jest tak negowany przez wielu rodziców? Czy faktycznie matka, która decyduje się na powrót do pracy po roku życia swojego dziecka, albo wcześniej jest wyrodna i myśli tylko o swojej karierze? Pamiętajmy, że nie każdy ma w zasięgu ręki babcię/ciocię, która chętnie zajmie się naszym dzieckiem. Nie każda babcia ma chęci i możliwości by zaopiekować się naszym maleństwem. A co najważniejsze nie każda matka uważa, że jej praca oraz kariera wiąże się z krzywdą dziecka. Krzywda, bo tak można określić żłobek jako opinie wielu rodziców.

Żłobek- to placówka, której zadaniem jest zapewnienie opieki nad dzieckiem w wieku od 6 miesiąca życia do trzech lat. Co do pracowników większość z nich posiada studia wyższe licencjackie oraz magisterskie, szeroki zakres wiedzy i umiejętności popartej kursami. Wiele opiekunek/cioć, Pań (różne określenia zależne od placówki) posiadają kursy, które umożliwiają im pracę z dziećmi do lat 3. Opieka, która oczywiście połączona jest z zajęciami, wyjściem na dwór oraz różne wycieczki(np. zoo, cyrk, park,festyny,teatr i wiele innych) leżakowaniem, spożywaniem posiłków itp. wynosi około 10 godzin dziennie. Coraz częściej w żłobkach jest monitoring, gdzie zawsze możemy sprawdzić w razie niepokoju sytuacje jaka miała miejsce danego dnia. W wielu placówkach występuje monitoring online, w każdym miejscu mamy możliwość zobaczenia naszego malucha. W grupie są minimum dwie Panie chyba, że liczba dzieci nie przekracza 5.Pamiętajmy, że taki mały człowiek w żłobku ma dużą szanse na usamodzielnienie się, kontakt z dziećmi oraz nowymi osobami spoza rodziny i najbliższego otoczenia. Poznawanie świata to również ważny argument – wizyty w różnych ciekawych miejscach typu agroturystka, papugarnia i wiele innych. Każda placówka organizuje dni otwarte – czas na poznanie placówki, pracowników. W żłobkach prywatnych są adaptacje, czyli czas kiedy dziecko adoptuje się w placówce. Oswaja się z otoczeniem, w zależności od żłobka występują różne formy adaptacji. Jeśli chodzi o jedzenie tu zależy czy placówka ma swoją kuchnię, jeśli nie zamawiany zostaje katering. Rodzic poznaje jadłospis na cały tydzień, jest możliwość dostosowania jedzenia do dziecka upodobań bądź alergii. Warto również wspomnieć, że w żłobku prowadzone są różnego rodzaju zajęcia np. gordonki (zajęcia muzyczno-ruchowe), zajęcia plastyczne, języki obce(nauka poprzez zabawę), zajęcia rozwijające motorykę małą oraz dużą, dogoterapia(zajęcia z psem) i wiele innych.

Co do chorób,bo większość z rodziców obawia się tego, że ich dzieci będą chorować. Tak będą. Te z większą odpornością mniej inne więcej i częściej. Jednak nie jest powiedziane, że dzieci, które przebywają w domu nie chorują. Otóż chorują. Pamiętajmy, że dzieci chorych nie przyprowadzamy do żłobka. Po chorobie również powinniśmy przedstawić zaświadczenie od lekarza, że nasze dziecko jest zdrowe i nie ma przeciwwskazań do przebywania w placówce. Dbajmy o to, bo dzięki temu nasze dzieci będą rzadziej chorować. Niestety zdarzają się rodzice, którzy mimo choroby swojego malucha przyprowadzają go do żłobka, pod pretekstem braku możliwości zapewnienia mu opieki. Niestety, a może na szczęście dyrektor ma możliwość odmówienia przyjęcia chorego dziecka do placówki. Choroba to także stan podgorączkowy oraz katar. Wiadome jest, że jeśli oczekujemy opieki jeden na jeden to żłobek nie jest dobrym wyborem. Tak jak wcześniej wspomniałam na jednego opiekuna przypada mniej więcej 5 dzieci. Tak jest to możliwe, Panie świetnie organizują czas, aby spokojnie podać posiłki, zorganizować zabawę, zajęcia czy przygotować dzieci do spania. Często w grupie jest dwóch/trzech opiekunów. Placówki dbają o to, aby dzieci były zadowolone, a rodzice spokojni. Żłobków/klubików dla dzieci od 6 miesiąca życia jest coraz więcej.Dlatego każda z placówek dba o swoją reputację( chodzi mi głównie o prywatne żłobki/kluby dziecięce).

Żłobek to temat rzeka, dlatego na pewno będzie poruszany na moim blogu nie raz.. Miejmy na uwadze to, że wszystko ma swoje plusy i minusy, ale jedno jest pewne posyłając dziecko do żłobka nie robimy mu krzywdy. My zdecydowaliśmy się na klubik:) Jeśli macie pytania dotyczące placówek chętnie odpowiem. Pozdrawiam

;]