Masaż Shantala

Masaż Shantala co to takiego? Po co? Dla kogo? Jakie przynosi efekty? Czy warto?

Masaż Shantala- przeznaczony dla niemowląt, jednak daje również pozytywne efekty u starszych dzieci. Obejmuje całe ciało m.in(dłonie,twarz,stopy,nogi,brzuch, plecy,kark).

Efektem masażu jest rozluźnienie mięśni dziecka, poprawa relacji dziecka z rodzicami bądź opiekunami. Po masażu dzieci są spokojniejsze, lepiej śpią, wzmocnione zostaje poczucie bezpieczeństwa oraz przynależność. Masaż Shantala jest bardzo korzystny dla dzieci niespokojnych,rozdrażnionych,przejawiających zaburzenia jelitowe.

W czasach zabiegania, pędu za czymś nowym- to metoda oraz czas dla nas na lepsze poznanie, uczenie siebie nawzajem, wyciszenie, radość z bycia razem, przekazanie uczuć. Co bardzo ważne masaż pomaga kobietom z depresją poporodową. Poprawia pewność siebie oraz swoje umiejętności opieki nad niemowlakiem.

Bezpośredni kontakt dotykowy stanowi dla niemowląt źródło doznań oraz bodźców stymulujących układ nerwowy. Dojrzewanie tego układu u małego dziecka polega zarówno na rozroście poszczególnych pól i okolic kory mózgowej. Aby dziecko rozwijało się prawidłowo potrzeba nie tylko powietrza, pokarmu, temperatury, ale również i wcale nie w mniejszym stopniu zespołu bodźców pochodzących od bliskiej osoby-Jej głosu, dotyku podnoszenia, przytulania, kołysania.

Co tak niezwykłego zachodzi pomiędzy dłońmi matki, a ciałem dziecka?

Badania wykazały, że rozwój niemowląt, które przez cały dzień nie tracą kontaktu z matką jest pod każdym względem znacznie szybszy. Podczas eksperymentu przeprowadzonego w Uniwersytecie Centrum Medycznym w Miami dwadzieścioro wcześniaków masowano 3 razy dziennie po 15 minut. Okazało się, że w porównaniu z grupą kontrolną, przybierały prawie o połowę więcej na wadze, były bardziej aktywne oraz czujne. Ich system nerwowy dojrzewał szybciej, a tym samym opuściły szpital całe 6 dni wcześniej.

Pamiętajmy, że nie wychowamy dzielniejszego człowieka jeśli w dzieciństwie nie będziemy okazywać mu uczuć i pozwolimy na to by zanosił się płaczem przez dłuższy kwadrans. Najnowsze badania dowodzą, że nie nadmiar uwagi, ale jej brak psują dziecko. Okazuje się, że rodzaj stosunków, jakie nawiązujemy z innymi ludźmi w dojrzałym wieku, jest odbiciem typu więzi, jaki wytworzył się już w dzieciństwie. Ludzie, którzy w tym okresie mieli zapewnione poczucie bezpieczeństwa( których rodzice brali na ręce, poświęcali czas), nie mają zazwyczaj kłopotów w nawiązywaniu bliskich kontaktów z innymi ludźmi. Są ufni, sami również budzą zaufanie. Natomiast dzieci, które w dzieciństwie, pozbawione były takich więzi, cechuje stały niepokój, brak poczucia bezpieczeństwa.

Kurs masażu shantala ukończyłam będąc w ciąży. Na początku ta technika masażu wydawała mi się trudna, jednak dziś wiem, że jest bardzo pomocna do przełamania barier, nawiązania więzi z dzieckiem, spędzenia czasu, a tym samym stworzenia rutyny i momentu uspokojenia,wyciszenia. Zapraszam przyszłe mamy, bądź świeżo upieczonych rodziców na kurs lub indywidualne spotkanie.;)